18 July 2011

(Pool)ratasklošš-seelik

Kuna ma paanidega seeliku lõike tegemise juhendi panin kirja, siis siit tuleb teine veel - selleks on (pool)ratasklošš-seelik. Seda tüüpi seelik on minu meelest hästi ilus ning naiselik ja lisaks korralik kangaröövel :) 

Esimesel korral seda tüüpi seelikut tehes, oli mul vaja alus-seelikut mu rohelisele heegeldatud seelikule – siis laotasin heegeldise kangale laiali ja lõikasin alus-seeliku selle järgi välja. Teisel korral arvutasin kõik korralikult välja ning sain valmis musta seeliku (millele mõnda aega hiljem lillekesed peale tikkisin/õmblesin).
Tegelikult saab kasutada poolratasklošš-seeliku tegemisel ka 4-paaniga seeliku lõiket, tehes paanid alt laiad (nagu mu sinine seelik). Kuid kui ei soovi ette ja taha keskjoonele õmblust, siis ongi parem variant see alljärgnev lõige/joonis.

Lõike tegemiseks on vaja SUURT paberit.
Mõõda oma vööümbermõõt ja samuti pane paika oma tulevase seeliku pikkus.
Kuna nii ratasklošš kui ka poolratasklošš-seelik tuleb üles joonestada sarnaselt, siis kõigepealt kirjas see esimene variant ja pisut allpool teine.

RATASKLOŠŠ - joonesta ristsirged punktist A (jooned AB ja AC).
Edasi märgi joonisele vööjoon. Joonisel olev AD ning AE pikkus = (vööümbermõõt:2):3,14.
Näiteks kui vööümbermõõt on 70 cm, siis (70:2):3,14= 11,1. Seega punktid D ja E on punktist A 11,1 cm kaugusel.
Minul sirklit ei ole, seega märgin vöömõõdu punktidega ja sealt ühendan punktid ja nii saab joonisele vöömõõdu. (sirkliga on aga seda ümarat joont kindlasti kordades lihtsam teha).
Seeliku pikkus on DC või AB mõõt.
Antud lõige ¼ seelikust (õmblused on nii külgedel, kui ka ees ja taga).


joonis enda tehtud, kuid joonise tegemisel oli abiks raamat „Õmble ise“ K.Sokk, O.Soone 

POOLRATASKLOŠŠ - seeliku vööjoon on joonisel olev punktiirjoon. Selle kaugus punktist A tuleb arvutada järgmiselt: vööümbermõõt:3,14.
Pikkust on sel juhul vaja lisada juurde, soovitud seeliku pikkuseni. Antud lõige on ½ seelikust (õmblused jäävad vaid külgedele)

Kangast välja lõikamisel lisa kindlasti õmblusvaru. Lõime suund antud lõike puhul on üks sirgetest külgjoontest - sõltuvalt siis kuidas see lõige kangale laotada. Mõnusat õmblemist!
Ma ei hakka kirjutama, et kuidas seda kõike kokku õmmelda – oma lihtsameelsuses eeldan, et kui suudad juba lõike ära joonistada, siis oskad õmmelda ka :)

4 comments:

Anna said...

Olen alati arvanud, et õmblemine on teadus, ja Sinu postitust lugedes tundub, et ongi. Tunnen aukartust!

Maarit said...

Tegelikult on pigem see lõike tegemine mingil määral teadus - õmblemine ise ei ole. Või vähemalt mina arvan nii :)
Aga selle õige ja hea lõike leidmine on enamasti väga keeruline. No ja ma oskangi vaid (lihtsamaid) seeliku lõikeid niiöelda välja nuputada - kõik muu (pluusid, püksid jne) on ikka tase omaette.

Heili Rand said...

Otsisin omale selle seelikulõiget ja sattusin siia lehele. Ütleks et hirm oli mul suur, sest matemaatilised teadmised nulli lähedased aga, kui panin oma parema ajupoolkera tööle siis sain ka lahendid ja vastused ja seeliku valmis. Minu elu teine seelik. esimese tegin kui olin 6 klassis. Tänan väga selle õpetliku seletuse eest. Ja näited ilusti omal kohal. Puust ja punan kõik. Jätka samas vaimus

Maarit said...

Heili, suured tänud heade sõnade eest! :)

Related Posts with Thumbnails