29 June 2011

Paanidega seelik

Kuna mu blogisse satub viimasel ajal üha rohkem inimesi otsingusõnadega paanidega seelik (ilmselt soov suveks uut seelikut õmmelda), siis alljärgnev tekst on ülevaade sellest, kuidas mina „leiutan” paanidega seeliku lõike. Siin blogis olen kajastanud kolme paanidest õmmeldud seelikut (kaks neist kuue paaniga, üks nelja paaniga): suveseelik, velvet seelik ning sinine seelik
Ahjaa, ei ole mina õppinud õmblemist rohkem kui seda põhikooli tööõpetuse tundides, see ongi minu aluspagas. Kõik muud teadmised on tulnud töö käigus katse-eksituse meetodil :) Seega see juhend on ka pigem, et kuidas mina õmblen, mitte aga et nii peabki tegema.

Niisiis paanidega seelik:
Kõigepealt, mõtle välja, et mitme paaniga seelikut soovid, kas nelja või kuue (või kaheksa...) paaniga. Seejärel on vaja järgmisi mõõte:
1) vööümbermõõt
2) puusaümbermõõt (kõige laiem koht)
3) seeliku üldpikkus (seda ei tohiks mõõta nii, et paned mõõdulindi vöökohale ja hakkad ettepoole kummarduma, nii saab mõnevõrra lühema seeliku mõõdu ;))
Lisaks mõtle välja, kui laia seelikut vajad – sealt tulenevalt, kas on paanid alt kitsamad või laiemad. Kui mõõdud võetud, võta suur leht paberit (või kalkat), millele paani joonist joonistama hakata.

Vastavalt kui mitme paaniga seelikut soovid, jagad oma vööümbermõõdu nelja või kuuega – saadud vastus = paani laius üleval (vt joonist). Lisaks joonista mõõdu keskele ristijoon, mis on soovitud seeliku pikkus. Seda ristjoont võid ka teha nii, et murrad oma paberi pikijoont keskelt pooleks ja murdekoht ongi ristjoon ja selle ümber moodustad kõik teised jooned.

Edasi mõõda 20 cm keskjoonest allapoole puusajoon. Puusajoonega on aga see lugu, et kui soovid kitsast seelikut, jagad puusaümbermõõdu paanide arvuga ja liidad saadud numbrile 0.5 cm. Ent kui soovid laia seelikut, nagu näiteks see sinine seelik, joonistad selle joone oluliselt pikema (klošš-seeliku puhul on keeruline öelda, et kui mitu cm juurde on vaja liita saadud numbrile – siin saab pigem mõelda, et kui laia seelikut on vaja ja seejärel seeliku alumise ääre mõõtu jagama hakata ning siis selle kaudu ka puusajoone laius paika saada (vaata skeemi edasi, saad aru, mis mõtlen, et altpoolt ülesse joonistamise all).

Järgmisena tõmba joonlauaga küljejooned, moodustub selline trapetsi kuju.
Edasi mõõda keskjoone ülemisest servast 0.5 cm allapoole ja joonista kaar – see kumerus on vajalik, et paanide ühendusõmblustesse ei tekiks nurki. Lisaks mõõda alumise ääre servadest samuti 0.5 cm ja joonista ka sinna kaar. Siinkohal arvan, et mida laiem seelik, seda suurem peab see kaar olema. Selle sinise seeliku puhul ehk oli see mõõt kuni 1 cm või nii...
Ja nüüd ongi olemas lõige, mille abil saab õmmelda paanidega seelikut :) Mina siinkohal arvutan korra ka teistpidi ümber, et kas kõik mõõdud klapivad ja kas mahub ikka kenasti vöö- ja puusaümbermõõdult tulevane seelik selga – see on see üheksa korda mõõda ja üks korda lõika (kangast).

Lõigete väljalõikamisel lõikel olev keskmine joon/murdejoon on kanga lõime suund (väga oluline silmas pidada!) ning kindlasti arvesta kangast lõigete väljalõikamisel ka õmblusvarudega.
Kui tekkis mõni küsimus või jäi mõni koht segaseks - küsi!
Edu õmblemisel!

Lõike joonis on küll mu enda tehtud, end abiks oli ka Weekend designer`i blogi. Seda blogi võib üldse põhjalikumalt sirvida, sest ta on nii mõnegi riideeseme lõike tegemise õpetuse sinna üles riputanud.

No comments:

Related Posts with Thumbnails